EDEBİYAT

STEFAN ZWEG

Written by Elif_17

STEFAN ZWEG (1881-1942)

Öykücülüğün en samimi anlatıcısıdır StefanSTEFAN ZWEG Zweg, Hitler Almanyası’nın dünyaya dağıttığı Yahudi toplumunun sanatta ve psikolojiye en duyarlı temsilcisi.Hikayelerin de anlattığı insanlar ve onların psikolojik çözümlemeleri onun öykücülüğüne yön veren en önemli ögedir.

Karakterleri ve onların iç dünyalarını bir psikolog gibi çözümleyerek anlatısına katan Zweg gizli bir Freud hayranıdır aslında.

‘Satranç’ kitabında bir pederin yetiştirdiği kaba saba ama Dünya’ya meydan okuyan bir şampiyonu ‘Mirko Czentovic’i’ anlatır.

‘Meçhul Bir Kadının Mektubun’da’ aşkın hiç yazılmamış bir tarifi vardır, tutkunun psikolojik sınırları ve genç bir kadının bedenini ve ruhunu nasıl sarmalayıp esir ettiğini anlatırken,’Yakıcı Sırda’ Edgar adlı küçük bir çocuğun dünyasında yaşadığı değişim ve çalkantıyı annesinin kaçamak aşkı baron üzerinden anlatır.

Bir Kadının Yaşamında Yirmi Dört Saat adlı eserinden Burjuva bir kadının yaşadığı ve eşini aldattığı bir olayı yine başka bir burjuva kadının psikolojisi üzerinden anlatır.

Zweg öykülerinde döneminin burjuvasını onların sosyal psikolojilerini özelikle korku,aşk,yalan gibi değerlere bakış açılarını realist bir gözle ve bir bilim adamı nesnelliği ile anlatmıştır

About the author

Elif_17

Leave a Comment