EDİTÖRDEN

FUARA GEL Kİ GÖREM

Written by Elif_17

Fuara gel ki görem .Soru şu, kitap fuarı mı, fuar kitabı mı? El cevap her ikisi de olabilir. Mümkündür. Fuara biçtiğimiz anlamla ilintili olacaktır buna yanıtımız. En nihayetinde kurulan bir pazardır ve tezgâha ona uygun “ürün” çıkarılmalıdır. Yazar da buna göre üretmelidir. Arz talep ilişkisi oluşmuş, kurulmuşsa bunun dışına çıkabilmek piyasanın da dışına çıkabilme cesaretini gösterebilmeyi gerektirir. Bu rekabet koşullarında mümkün olmayan bir cesaret. Seri üretimin gereği yerine getirilmelidir. Mutlaka yeni bir kitapla çıkılmalıdır okurun karşısına, bunun en uygun yolu da fuara kitap yetiştirmekten geçer. Peki, bir kitap ne zaman eskir? Sosyal medyada yeterince paylaşıldığında mı, çok konuşulduğunda, hatta çok okuduğunda mı? Hiç biri. Edebiyat eskimez. Yazar eskiyebilir. Bunun birden fazla nedeni olabilir ve fakat özünde eskimenin nedeni nitelikseldir. Ama eskimemenin yolu fuara kitap yetiştirmek, sürekli gündem olmak, insanların çenesini yoracak lakırdılar geliştirmek değil. Bilinen çok genel doğrular bunlar. Üzerinde durulmaya değmez denilebilir ama sorunun geçerliliğini kaynağını ortadan kaldırmaz bu deyiş. Yazarın okurla buluşma heyecanı elbette tarifsizdir. Mevcut fuarları bu heyecanın ürünü olarak değerlendirmek tek başına yetersizdir. Bağımsız, bağlantısız organizasyonların bir iki örnek dışında hemen hemen hiç olmaması yazarı da yayınevini de mevcudu sürdürmeye koşulluyor. Bu üretim ilişkisi esas ezayı edebiyata çektiriyor. Bunu söylemekte sakınca yok. Fuardan sonra bir köşeye itilen kitap mezarlığı değil elbette edebiyat. Ama yazar mezarlığı haline de getirildiğini söylemek abartı mı? Olabilir. Abartı gibi gelebilir. Yine de tartışma için abartı da gerekli.

Kitap Fuarları.

Fuara Gel Ki Görem

Kitap fuarına semt pazarında daha fazla anlam biçmek gereksiz bu koşullarda. Ancak her semt pazarının da kendine has bir ruhu, kokusu, karakteri var. Mevcut kitap fuarlarının bunu da kaybettiğini söylemek gerek. Daha fazla parası olanın abartılı, şaşaalı, buralar benden sorulur havalı stantları, görsel ve niteliksel çöplük yerlerin var olabilmesi, ticari iklimin o kadar derinden hissettirilmesi… Yeni kitabını okuruna yetiştirmiş yazarın umurunda mı? Değil. O sadece kitabı yetiştirmiş olmanın, yarış dışı kalmamış olmanın huzurunu yaşasın. Ya da yetiştirememiş olmanın kederini.

Fuar kitapları var. Olmaması ya da en iyi ihtimalle azalması için kitap fuarlarının daha yaygın ama özgür, bağımsız, nitelikli ilişkiler ve olanaklar üzerinden düzenlenebiliyor olması gerekli. Yüksek stant kiralarını ödeyemedikleri için iyi, taze demlenmiş kitaplarını ve yazarlarını okurlarıyla fiziken buluşturamayan yayıncıyı ve yazarlarını da kapsayacak alternatif organizasyonlar için bir araya gelebilecek yayıncılar ve yazarlar hatta okurlar da vardır mutlaka.

Hayalci okurun, yazarın, yayıncının hayalleri yıkılmasın.

Resim görseli http://www.akademikpersonel.org sitesinden alıntılanmıştır.

Editör sorusu,Metan gazının küresel iklim değişikliği üzerindeki etkisini biliyor musunuz ?

Cevap hayırsa, DETAYLAR burada.

 

About the author

Elif_17

Leave a Comment