EDEBİYAT

AMOK KOŞUCUSU

Written by Elif_17

AMOK KOŞUCUSU

İnsanların hayatta en zor baş ettiği yada  baş edemediği duyguların başında  ölüm gelmektedir. İnsanlar yaşamlarının bir gün sonu olacağını bilmelerine karşı bu duyguyu bastırarak ya da yadsıyarak ömür denilen süreci daha mutlu ve huzurlu geçirmeye çalışmaktadırlar. Ölüm bazen bir doğal bir sürecin son noktası iken bazen intihar ile gelebilmektedir.

Edebiyat, hayatın bu en zor duygusu ile baş edemeyen yada içsel dürtülerini intihar ile sonlandıran yüzlerce farklı hikayeyi farklı çoğrafyalarda işlemiştir,Amok Koşucusu: bu içsel  koşunun aslında ölümle biten sonuna bir başlangıç yapan doktoru anlatmaktadır.

Amok koşusu Tropiklere özgü bir çılgınlık yada içsel bir hezeyan hali olarak tanımlanabilir, Zweig kendi anlatısı ile Amok’u şöyle tanımlıyor”İşte Amok… evet Amok, şöyle oluyor: Bir Malezyalı, herhangi bir sıradan, kendi halinde adam içkisini içiyor… Ruhsuz, ilgisiz, donuk bir biçimde oturuyor oracıkta… tıpkı benim odamda oturduğum gibi… sonra ansızın ayağa fırlıyor, hançerini kapıyor, sokağa fırlıyor… dosdoğru koşuyor, dosdoğru… nereye gittiğini bilmeden… Yoluna ne çıkarsa, insan olsun hayvan olsun, hançerini saplıyor, akan kan onu daha da çıldırtıyor… Ağzı köpürüyor, kudurmuş gibi uluyor… ama koşuyor, koşuyor, koşuyor, ne sağa bakıyor ne sola, acı acı haykırarak, elinde kanlı hançeriyle, korkunç koşusunu sürdürüyor… ‘’Aslında Zweig bir depresyon halini tanımlıyor ancak bu depresyon çoğu kez ölümle biten bir depresyon ve şöyle devam ediyor  ‘’Köylerdeki insanlar o gelirken uyarmak için ‘Amok! Amok!’ diye haykırırlar ve herkes kaçışır… ama o, bunları hiç duymadan koşar, görmeden koşar, önüne çıkanı devirir… sonunda kuduz bir köpeği vururcasına vurup öldürürler onu ya da o, ağzından köpükler çıkararak yere yığılıp kalır…”

Amok Koşusun’da  kahraman biran için verdiği kararın pişmanlığı ile başlayan ve sonu ölümle biten bir serüven yaşıyor.

Kahraman, verdiği kararın arkasından hissettikleri ile bir içsel  esrime haline bürünüyor  ve yaşamla olan ilişkisi hızla değişerek hikayenin sonuna kadar hızlı bir değişimle devam ediyor.Hikaye Stefan Zweıg’in en doyumsuz ve sizi içine alabilme kapasitesi en yüksek öykülerinden biri.

Kitabın ben on dokuzuncu baskısını.Can Yayınların’dan okudum,Çeviri İlknurÖzdemire ait Zweıg’ın İşbankası Kültür Yayınalarından çıkan baskısını ise İlknur İgan çevirmiş. Kitapta Amok Koşucusu dışında altı öykü daha yer almakta.İyi okumalar

                                                                                                                                                         Serkan Arslan

About the author

Elif_17

Leave a Comment